Jak to bylo s vývojem parfému dále?
Ve třináctém století se zrodil zázračný olej, který byl připravený z alkoholového extraktu z rozmarýnu a pryskyřice. Tím se zrodil první alkoholový parfém, který byl jak voňavkou, tak i hojivým lihem. Parfém nesl název Aqua Reginae Hungariae, který měl nejprve sloužit jako ochrana před morem. Traduje se, že tento alkoholový parfém byl vytvořen profesorem Arnoldusem Villanovusem, který působil na farmaceutické univerzitě v Barceloně.
V období Renesance se poněkud rozšířila parfémová výroba. Hlavní postavení zde má Kateřina Medicejská, která založila laboratoř určenou pro výrobu parfémů. Kolem samotné Kateřiny se šírily různé fámy, že sama zavraždila dvě ženy otráveným parfémem. Během té doby se rozšířila móda pouzder s voňavými kuličkami, které se nosily zavěšené na krku. Zajímavostí je, že díky vonným zavěšeným kuličkám na krku si lidé mysleli, že se jedná o ochranu před morem.
O další zásadní vývoj parfému se postarala revoluce na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století, kdy se poprvé objevila kolínská voda. V té době tvořily kolínskou vodu tyto zásadní bylinky – pomerančová kůra, muškátový oříšek, levandule, citron, hořký pomeranč, květ fialky, plody bergamotu a mátový olej. Tak vznikla první kolínská voda na světě, která nesla název Aqua Della Regina.
Přelom devatenáctého a dvacátého století patří k poslednímu rozvoji vývoje parfémů. V té době zde byla čtyři významná jména – Pierre-Francois Pascal Guerlain, Jeanne Lanvinová, Francois Coty a Houbigant. Každý z nich má svou zásluhu na vývoji parfémů. Guerlain v té době tvořil parfémy “na míru” a sám založil jednu z prvních parfumerských škol na světě. Jeanne Lanvinová na konci dvacátých let uvedla na trh parfém nesoucí název Arpege, jehož složení je doteď velmi tajné a stal se emblémem celé firmy. Francois Coty byl původním povoláním módní návrhář, který se později stal doslova “otcem“ parfémařského průmyslu. Houbigant na konci devatenáctého století zrodil parfém s vůní kapradí, který se stal oblíbeným i u francouzského spisovatele Guy de Maupassanta.