Slunce – dobrý sluha, ale špatný pán

Každý ví, že při přímém opalování je nutné chránit pokožku filmem z tzv. opalovacího krému, neboli přípravku s obsahem ochranného slunečního faktoru (SPF). Méně lidí už si ale uvědomuje, že i když se přímo neopalujeme, je naše pokožka slunečnímu UV záření dennodenně vystavena pokaždé, když vyjdeme ven. Bez ohledu na roční období nebo počasí bychom ji tedy měli alespoň v základní míře chránit před nepříznivými účinky slunečních paprsků. Jedná se především o pleť obličeje a krku, která pochopitelně nebývá na rozdíl od zbytku těla kryta oděvem. Zároveň je kůže v těchto partiích velmi jemná a citlivá. Není tajemstvím, že nadměrné opalování, špatná životospráva nebo kouření se v první řadě projeví právě na obličeji. Většina z nás si však chce uchovat mladistvý vzhled co možná nejdéle a pravidelné používání kosmetiky s obsahem SPF slunečního faktoru je velmi jednoduchou a efektivní cestou, jak toho docílit

Co vlastně znamená zkratka SPF a co nám říká číslo, které je za ní zpravidla uvedeno? SPF je zkratka anglického sun protection factor, tedy ochranný sluneční faktor. Číslo v sobě skrývá časový údaj pro dobu, po kterou nás přípravek chrání. Jedná se vždy o násobky doby, po kterou je naše pokožka schopna snést vystavení slunečnímu záření, aniž by zarudla nebo se na ní objevily jiné známky podráždění. Pokud je tato doba například 15 minut, SPF 8 nás chrání 8 krát 15 minut, SPF 20 nás chrání 20 krát 15 minut a tak dále. Existují dva druhy ochranných faktorů, chemické a fyzické. Fyzický ochranný faktor funguje na bázi hmotné bariéry, která zabraňuje proniknutí UV záření až k pokožce. Tyto přípravky proto většinou zanechávají na kůži viditelný bílý film. Chemický ochranný faktor funguje na bázi umělých chemických látek, které sluneční záření pohlcují nebo odrážejí pryč od pokožky.

CC krém proti vráskám Olay s SPF15

Toliko ve stručnosti k teorii. Z praktického hlediska je tedy vhodné pátrat po obsahu SPF i u přípravků, které používáme při každodenní péči o pleť od hydratačních krémů, přes makeup či BB cream až po rtěnky či balzámy na rty. V dnešní době již není těžké najít v nabídce pečující a dekorativní kosmetiky takové přípravky, které SPF obsahují. Pro základní péči můžeme sáhnout například po rozjasňujícím denním krému Cellular Perfect Skin od Nivea, který obsahuje SPF 15. Ke sjednocení pleti nám poslouží BB cream Mizon Multi Function Formula, který má výši SPF dokonce 32. K základní péči o rty můžeme použít například základní balzám na rty od Neutrogeny, který obsahuje ochranný faktor o síle 20.

 

 

 

Je samozřejmě jasné, že není možné být chráněn vždy a všude na sto procent. Pokud ale volíme mezi dvě přípravky, z nichž jeden SPF obsahuje a druhý ne, je volba toho s ochranným faktorem velmi snadnou investicí do budoucnosti naší pleti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *