Port de Bras – splňte si své sny

Každá z nás může být baletkou

Port de Bras je poměrně mladý cvičební program kombinující prvky klasického baletu, body and mind cvičení s prvky moderního fitness. Jeho autorem je ruský baletní mistr Vladimir Snezhnik a španělský fitness trenér Julio Diegues Papi, kteří jej společně představili v roce 2006. V průběhu poslední let se cvičení dostává i do českých tanečních škol.

Je ideální pro všechny, kterým nevyhovují hodiny rozjásané zumby nebo dynamického aerobicu. Výhodou cvičení Port de Bras je to, že určeno opravdu pro každého bez ohledu na věk nebo pohlaví. Cviky se provádí pomalu s důrazem na přesnost daného pohybu a harmonizaci pohybu s dechem. Velký důraz je kladen také na vhodné držení těla. To vše zaručuje jeden z největších benefitů tohoto druhu cvičení, kterým je posílení hlubokého svalstva a s ním spojený výrazně příznivý vliv na stav pohybového aparátu, především svalstva šíje, zad a pánve. Cvičení je vhodné nejen pro lidi s problémy pohybové soustavy, ale třeba také pro těhotné ženy.

Jak to v praxi vypadá

Lekce obvykle trvá 60 minut a je složena z několika částí, jejichž rozvržení i náplň vždy záleží na filosofii konkrétního lektora či tanečního studia. Zpravidla se ale skládá z úvodního rozehřátí, samotného cvičení s prvky tance, posilovací částí a částí relaxační, která zahrnuje jak strečink procvičených partií, tak celkové protažení celého těla. Pro většinu žen budou asi zpočátku nejproblematičtější partií z hlediska zvládnutí cvičení paradoxně paže, jejichž správné držení není pro netrénovaného člověka ničím jednoduchým. Po pár hodinách tento problém ale lehce zvládnete a budete si moci plně vychutnat cvičení jako takové.

Pro cvičení Port de Bras není potřeba žádných cvičebních pomůcek ani drahých cvičebních úborů. Na oblečení se vždy doporučuje něco, co je člověku pohodlné a neomezuje ho to v pohybu. Na nohou můžeme mít buď měkké baletní cvičky, ponožky nebo můžeme klidně cvičit i naboso. Všechny tyto věci vždy záleží na tom, co je nám pohodlné, v čem se cítíme dobře a uvolněně.

Přestože taneční studia nabízí i jednotlivé lekce, je v případě, že s baletem nebo klasickým tancem nemáte zkušenosti, vždy lepší zvolit ucelený kurz. Stejně jako všude jinde i zde chvíli trvá, než se člověk rozkouká, pochytí základní terminologii a prvky cvičení a v neposlední řadě také než překoná ostych z neznámého.

Lepší představu o tom, jak Port de Bras v praxi vypadá si můžete udělat z tohoto videa:

https://www.youtube.com/watch?v=jssNzrgzdHc.

 

Cvičení Port de Bras dnes najdete v každém větším tanečním studiu. V nabídce studií naleznete jak hodiny pro začátečníky i pokročilé, tak různé doplňkové lekce zaměřené na zvýšení flexibility, posilování nebo například individuální lekce. Součástí nabídky je většinou také úvodní hodina zdarma.

Nejste-li příznivcem moderních sálových lekcí nabízených ve fitness centrech, určitě neváhejte Port de Bras vyzkoušet. Kromě zdravého a krásného těla vám odměnou může být i splnění vašeho dětského snu. Každá dnes může být baletkou.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *