Bytové parfémy: krásné i užitečné

Bytové parfémy se na českém trhu objevily již před několika lety. Přesto pro mnoho lidí zůstávají tak trochu záhadou a symbolem luxusu. Jde opravdu jen o pouhou rozmařilost, nebo mohou být i užitečným pomocníkem při každodenním chodu domácnosti?

Lehká nevtíravá vůně je pro mnoho z nás jedním ze symbolů dokonalého domova. Dosáhnout jí ale není zdaleka tak snadné, jak by se mohlo zdát. Snad v každé domácnosti se už někdy objevil nějaký přenašeč vůně, ať už to byly dříve populární vonné tyčinky, svíčky nebo mechanické difuséry. Tyto metody jsou ovšem pouze jednorázové, působí jen krátkou dobu a většinou velmi nevyrovnaně. Zatímco zpočátku jsme zahlceni silným aroma, záhy vůni přestáváme vnímat a, když po poměrně krátké chvíli odezní, zůstávají v prostoru často ne úplně příjemné zbytky některé z výraznějších složek aroma. Dlouhou dobu také bytové vůně doplácely na boom chemických náhražek a aditiv, díky kterým byl výsledek často příliš intenzivní a nepřirozený.

Pokud tento problém znáte a hledáte řešení, zaměřte svou pozornost právě na bytové parfémy a moderní osvěžovače vzduchu. Ty se dnes vyrábějí v celé řadě provedení. Vedle těch méně rozšířených, jakými jsou například vonný štěrk nebo katalytické lampy, najdeme silnou převahu klasických lahviček s vonnou esencí, která se do prostoru vypařuje skrze sadu bambusových nebo ratanových tyčinek. Tento systém je již poměrně rozšířený a stále více proniká i do českých domácností.

Bath and Body Works

Společným prvkem většiny kvalitních bytových parfémů jsou dnes přírodní výtažky a silice, díky kterým je vůně intenzivní a přesto není nijak agresivní pro lidský čich. Systém postupného odpařování malého množství vonné esence pak zajišťuje, že vůně bude jemná a přesto rovnoměrná a vytrvalá. A nejenom to. Většina bytových parfémů má také schopnost pohlcovat nežádoucí pachy, například z vaření nebo nepříjemné projevy vašich domácích mazlíčků. O vlivu příjemných vůní na lidskou náladu a atmosféru domova se snad ani netřeba zmiňovat. Z kvalitních bytových parfémů můžete vyzkoušet například ty od značky Culti, které jsou k dostání v mnoha vonných variantách a velikostech.

Dáváte-li přeci jen přednost jednorázovým vonným seancím, nezoufejte. I na vás současní výrobci vůní myslí. Zkusit můžete například luxusní vonnou svíčku Amouage, která je mimo jiné i stylovým doplňkem nebo námětem na dárek. Mimo to je také možné sáhnout po vůni, která není limitovaná časem, ale prostorem. Pro tyto účely existují speciální parfémy určené do šatních skříní, šaten, koupelen nebo jiných malých prostor. Takové vyrábí například zavedená anglická firma Crabtree&Evelyn nebo francouzský Phaedon.

Pokud tedy bydlíte v malém bytě a rádi vaříte, jste vášnivými chovateli, nebo si prostě jen rádi zlepšíte náladu krásnou vůní, určitě neváhejte. Byť se počáteční investice může mnohdy zdát vysoká, kvalitní výrobek za to rozhodně stojí a to jak z hlediska užitku, tak z hlediska doby, po kterou vám bude dělat radost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *