Novoroční předsevzetí aneb jak jít za novým cílem

Nový rok už si užíváme necelý měsíc, což sice není ještě tak dlouho, ale i přesto to stačí k tomu, abychom se zamysleli, jak jsme na tom se svým novoročním předsevzetím. Jak jste na tom Vy? Máte nějaké? A dodržujete ho? Pokud žádné předsevzetí nemáte, nezapomínejte, že NIKDY není pozdě!

 

Přelom nového roku bere hodně lidí jako nový začátek. Možnost začít s čistým štítem. Den, kdy se rozhodneme být lepším člověk a to v jakýchkoliv směrech. Často si říkáme, že přestaneme kouřit, zhubneme, začneme sportovat anebo trávit více času s rodinou. Zvládneme to ale dodržet?  Většinou tak týden, poté na svůj cíl zapomeneme a celý rok zas bědujeme, jak jsme na tom zle.  Co to letos zkusit opravdu jinak?

Hned na začátek si dáme ještě malý přehled těch TOP novoročních předsevzetí. Tedy těch, které na nový rok vyslovujeme nejčastěji. Najdete tam i to svoje?

  1. Zhubnu!
  2. Přestanu kouřit
  3. Začnu sportovat!
  4. Začnu se zdravým jídelníčkem!
  5. Najdu si novou práci
  6. Vydělám mnohem více peněz než minulý rok.
  7. Změním svou image.
  8. Budu se poctivě a pravidelně učit.
  9. Naučím se nový jazyk.
  10. Budu cestovat.

Tak tohle je taková ta naprostá klasika a věřím, že minimálně dvě předsevzetí prošlo i vašimi ústy. Pokud jste je zvládli dodržet a zdárně tak dosáhli svého cíle, musím vám upřímně pogratulovat. Pokud ne, doporučuji číst dál.

 

1. krok: Určete si svůj cíl a konkretizujte ho!

Pokud chceme něčeho dosáhnout, musíme přesně vědět, za čím vlastně jdeme. Mnoho z vás si řekne, že letos zhubne. Ale kolik kilo chcete zhubnout? Stačí vám 2 kila nebo potřebujete shodit necelých 10? Vždy musíte být konkrétní, protože jedině jasná a přesná představa cíle vás bude neustále motivovat. V případně hubnutí si tedy vytyčte vysněnou váhu, počet kil, které chcete shodit dolů a klidně i míry, kterých chcete dosáhnout. Nezapomínejte, že všechno jde, když se chce, takže se nemusíte vůbec držet při zemi!

Udělejte si podrobný časový harmonogram a uvidíte, že to půjde lépe!

Udělejte si podrobný časový harmonogram a uvidíte, že to půjde lépe!

 

2. krok: Nebojte se udělat časový plán!

Pokud už máte jasný cíl, musíte si ho nějak časově rozložit.  Kdy začnete? Kdy skončíte? Budou nějaké etapy? Všechno si dopodrobna rozepište. Vezměte sešit či diář, barevné tužky, zvýrazňovače a pusťte se do toho. Váš časový harmonogram může být i v elektronické podobě, hlavně ať jej máte pořád na očích. Hotový plán proto dejte třeba na ledničku, na nástěnku… prostě kamkoliv, kde pro vás bude dobře viditelný.

 

3. krok: Najděte si parťáka!

Pokud nejste vyloženě samotářský typ, jistě oceníte parťáka, nebo přímo celou skupinu parťáků. Chcete hubnout? Zeptejte se třeba kamarádky, zda by do toho nešla s Vámi. Nemusí se držet stejného plánu, stačí, když s vámi začne navštěvovat například posilovnu. Nebo se přihlaste na skupinové cvičení. Chcete změnit image? Kontaktujte nějakou šikovnou vizážistku! Chcete začít chodit plavat? Zeptejte se kolegyně z práce… jednoduše a stručně – nebuďte na to sama! Pokud jsou však všichni v okolí lenivci, nezoufejte, uvidíte, že skvělé lidi se stejným zájmem poznáte i přímo na místě.

4. krok: Sledujte své pokroky a dostatečně se chvalte!

I malý pokrok je velkým úspěchem!

I malý pokrok je velkým úspěchem!

I malý pokrok je velký úspěch! Proto je pečlivě sledujte a zapisujte! Uvidíte, že vás to bude neskutečně motivovat a hnát kupředu. Za každý pokrok se můžete i nějak odměnit. Každopádně to však nesmíte přehánět, aby celá akce neměla opačný efekt. K tomu dochází většinou při hubnutí, kdy se ženy váží každý den, poté jsou stresované z toho, že nehubnou a ve výsledku se na celou věc vykašlou. Právě u hubnutí byste se měla vážit co nejméně, stačí 1x za 14 dní!

 

A nezapomínejte, NA NOVÉ ZAČÁTKY NENÍ NIKDY POZDĚ! Takže pokud cítíte, že je čas na změnu, nemusíte čekat až do Silvestra! Začněte hned!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *