Hit pro rok 2014 – TRX cvičení!

Klasická návštěva fitness centra vás přestala bavit, pořád ty stejné stroje, pořád ten stejný stereotyp. Hledáte něco nového? Máme pro vás skvělý tip na silové cvičení, které si oblíbili lidé po celém světě. A nyní je řada i na vás!

Co znamená TRX?

Pod zkratkou TRX se skrývá anglický název Total-body Resistance Excersice, který přesně překládáme jako Odolnost-Trénink-Cvičení, ve volném překladu pak prostě Cviky pro zatížení celého těla.

Jedná se o speciální závěsný systém, který využívá váhu vaše vlastního těla. Skládá se pouze ze dvou pevných popruhů, které mají nastavitelnou délku, můžete je tedy dokonale přizpůsobit svojí výšce. Na těchto lanech jsou pak dvě madla, která držíte rukama, případně nohama, záleží na cviku, který provádíte.

Kde vůbec TRX vzniklo?

Randy Hatrick během vojenské služby v elitní jednotce SEAL.

Randy Hatrick během vojenské služby v elitní jednotce SEAL.

Cvičební systém TRX byl vyvinut americkým námořnictvem a speciálními vojenskými jednotkami.

První známky takovéhoto zátěžového cvičení se však objevilo i v dobách dávného Říma, kdy jej využívali římské legie. Podobné cvičení si velmi oblíbili i starověcí akrobaté z Číny.

Samotné TRX, tak jak je můžeme znát v dnešní době, však vymyslel Randy Hatrick, který sloužil 14 let jako velitel elitní jednotky Navy SEAL Commando. Vojáci trávili většinu svého času na lodi či v ponorce, neměli tedy tolik možností k tréninku a posilování, které je pro jejich náročnou práci velmi důležité. Randy tedy začal vymýšlet, jak by si s tímto problémem mohl poradit. Prvním nápadem byla kombinace padákových popruhů s gumovými nástroji, které sloužili k opravě lodí. Fungovalo to. Společně se svými vojáky pak položili základní kámen pro cvičení, které si později oblíbili lidé po celém světě. Inovativní cvičení však Rendy Hatrick zdokonaloval i po ukončení vojenské služby a proto si jej nyní můžete užít i vy.

Proč zvolit TRX a hodí se vůbec pro ženy?

Po přečtení předchozího odstavce si možná pomyslíte, jak složité musí celé cvičení být, když ho cvičili elitní vojenské jednotky. Opak je však pravdou. TRX funguje velmi jednoduše a hodí se pro muže i ženy. A právě ženy si ho oblíbili nejvíce. Nemusíte se tedy ničeho bát.

Závěsný cvičební systém perfektně posílí všechny svalové partie, zlepší vaši fyzickou zdatnost, stabilitu a postará i mobilizaci kloubů. Zdokonalíte si flexibilitu těla i celkové držení páteře. Samozřejmě, že zároveň redukuje vaši hmotnost i tuky v těle. A k tomu všemu vás bude ohromně bavit.

Techniky cvičení

Jeden ze cviků na TRX závěsném systému.

Jeden ze cviků na TRX závěsném systému.

Na TRX si každý najde to potřebné. Můžete se zaměřit na posílení ramen, prsou, zádových svalů, bicepsů, tricepsů, hýždí, noh a nechybí ani cviky určené na zlepšení celkové flexibility. Samozřejmostí jsou i sady TRX cviků určené na celkové posílení těla a fyzičky.
Před samotným cvičením je nejlepší věnovat přibližně 10 minut malé rozcvičce. Tělo se tak dokonale připraví. A teď už k principu TRX, ten funguje velmi jednoduše. Jedna část těla je zavěšená do popruhů a druhá zůstává v kontaktu se zemí.  Každé cvičení se dá rozdělit do tří intenzit, podle vaší fyzické kondice a cvičebních dovedností.

Rozhodli jsme se, že Vás ušetříme nějakého detailního popisování techniky cvičení a raději Vám ukážeme názornou video ukázku.

Minutové video, které Vám představí 10 nejlepších cviků!

http://www.youtube.com/watch?v=mQ4dQzblEHQ

 

Tvarování postavy s českou lektorkou Markétou
http://www.youtube.com/watch?v=QmBdZcbmdMM

 

Základní poloha a vysvětlení principu cvičení
http://youtu.be/OG1V2Vwcwss

 

A kde můžete začít cvičit?

Hledejte nejbližší fitness centrum, které TRX nabízí. Ochotný personál či osobní trenér vám velmi rádi poradí a předvedou základní cviky. Některé centra nabízí přímo hodiny TRX cvičení, kdy cvičíte ve skupině s lektorkou.

Ale pozor, TRX systém si můžete pořídit i Vy a cvičit tak pěkně z pohodlí domova. Tak co vy na to? Kdy začnete?

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *